- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Compression Springs
Compression Springs
Our range of products include compressor valve spring, compression spring conveyor, ss compression spring, inconal wire spring, shocker rod spring and industrial tool compression spring.
Compressor Valve Spring
Product Price: Rs 70 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Chrome Silicon |
| Spring Type | Single Spring |
| Surface Treatment | Shot Peened |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Compression Spring Conveyor
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 8 mm |
| Outer Diameter (OD) | 100 mm |
| Free Length | 100 mm |
| Load Type | Medium Duty |
| Inner Diameter (ID) | 20 mm |
| Finish | Powder Coated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SS Compression Spring
Product Price: Rs 90 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | EN47 Steel |
| Wire Diameter | 20 mm |
| Outer Diameter (OD) | 100 mm |
| Free Length | 300 mm (12 in) |
| Load Type | Medium Duty |
| End Type | Closed & Ground |
| Finish | Heat Treated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Compression Spring
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Outer Diameter (OD) | 20 mm |
| Free Length | 100 mm |
| Load Type | Heavy Duty |
| End Type | Closed & Ground |
| Finish | Heat Treated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Inconal Wire Spring
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Shape | Round |
| Usage | Aerospace |
| Tolerance Class | Class 3 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Shocker Rod Spring
Product Price: Rs 160 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Vehicle Type | Two Wheeler |
| Position | Front |
| Outer Diameter | 45 mm |
| Free Length | 240 mm |
| Vehicle Brand | Honda |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Spring Rate | Medium |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Tool Compression Spring
Product Price: Rs 220 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Outer Diameter (OD) | 20 mm |
| Free Length | 50 mm |
| Load Type | Medium Duty |
| End Type | Closed & Ground |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Vibrating Compression Spring
Product Price: Rs 120 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Wire Diameter | 25 mm |
| Finish | Heat Treated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Spring
Product Price: Rs 260 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Outer Diameter | 45 mm |
| Max Load | 300 kg |
| Wire Diameter | 6 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Application | Mining |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wire Form Spring
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Wire Form |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Material | Spring Steel |
| Surface Finish | Plain Oiled |
| Shape | Round |
| Tolerance Class | Class 1 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Helical Compression Spring
Product Price: Rs 60 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Outer Diameter | 25 mm |
| Free Length | 50 mm |
| Wire Diameter | 2.5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Max Load | 10 kg |
| Surface Finish | Nickel Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hot Coiled Spring
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bar Diameter | 25 mm |
| Outer Diameter | 250 mm |
| Free Length | 500 mm |
| Material | Alloy Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Industrial Spring
Product Price: Rs 200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Outer Diameter | 45 mm |
| Max Load | 1000 kg |
| Wire Diameter | 18 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Application | Mining |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Compression Spring
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 8 mm |
| Outer Diameter (OD) | 80 mm |
| Free Length | 150 mm |
| Load Type | Light Duty |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Custom Compression Spring
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Wire Diameter | 16 mm |
| Outer Diameter (OD) | 60 mm |
| Free Length | 150 mm |
| Load Type | Light Duty |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Ss Compression Spring
Product Price: Rs 150 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 8 mm |
| Outer Diameter (OD) | 60 mm |
| Free Length | 200 mm |
| Load Type | Extra Heavy Duty |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Volute Spring
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Max Outer Diameter | 120 mm |
| Free Length | 150 mm |
| Max Load | 50 kg |
| Material | Alloy Steel |
| Strip Thickness | 4 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wire Forming Springs
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Torsion |
| Material | Phosphor Bronze |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Arm Length | 25 mm |
| Coil Diameter | 10 mm |
| Application | Locking |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SS Wire Spring
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Material | Spring Steel |
| Surface Finish | Plain Oiled |
| Shape | Round |
| Usage | Automotive |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Tapered Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Small End Diameter | 22 mm |
| Large End Diameter | 70 mm |
| Free Length | 150 mm |
| Wire Diameter | 3.5 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Application | Power Plant |
| End Type | Flat End |
| Max Load | 100 kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Wire Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Spring Type | Wire Form |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Surface Finish | Plain Oiled |
| Shape | Round |
| Usage | Electrical |
| Tolerance Class | Class 1 |
| Material | Spring Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Taper Compression Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Free Length | 200 mm |
| Material | EN47 Steel |
| Wire Diameter | 16 mm |
| Outer Diameter (OD) | 100 mm |
| Load Type | Extra Heavy Duty |
| End Type | Closed & Ground |
| Inner Diameter (ID) | 20 mm |
| Shape | Cylindrical |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vibrator Compression Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 8 mm |
| Outer Diameter (OD) | 80 mm |
| Free Length | 150 mm |
| Load Type | Light Duty |
| End Type | Closed & Ground |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Elevator Compression Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 25 mm |
| Outer Diameter (OD) | 100 mm |
| Free Length | 300 mm (12 in) |
| Load Type | Heavy Duty |
| End Type | Closed & Ground |
| Inner Diameter (ID) | 50 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mini Compression Springs
Get Latest Price
Product Details:
| End Type | Closed & Unground |
| Finish | Heat Treated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Compression Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Wire Diameter | 16 mm |
| Outer Diameter (OD) | 100 mm |
| Free Length | 150 mm |
| Load Type | Light Duty |
| Material | Spring Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Taper Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Small End Diameter | 20 mm |
| Large End Diameter | 40 mm |
| Free Length | 140 mm |
| Wire Diameter | 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Precise Compression Spring
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Outer Diameter | 6 mm |
| Free Length | 30 mm |
| Wire Diameter | 0.8 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Tolerance Class | Class 2 |
| End Type | Closed Unground |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lift Buffer Spring
Product Price: Rs 60 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Application | Railway |
| Spring Type | Volute |
| Energy Capacity | 30 kJ |
| Max Load | 10 ton |
| Stroke Length | 175 mm |
| Material | Alloy Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Precision Coil Spring
Product Price: Rs 90 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Outer Diameter | 18 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Free Length | 30 mm |
| Tolerance Class | Class 1 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Compression Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Finish | Zinc Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Metal Compression Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Finish | Heat Treated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback