- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Double Torsion Springs
Double Torsion Springs
We are a leading Manufacturer of stainless steel double torsion springs, double torsion spring and double torsion springs from Ahmedabad, India.
Stainless Steel Double Torsion Springs
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wire Diameter | 2 mm |
| Leg Type | Hooked |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Arm Length | 50 mm |
| Application | Automotive |
| Spring Material | Carbon Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Torsion Spring
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Coil Direction | Same Direction |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Torsion Springs
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Application | Door Closer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback