- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Industrial Springs
Industrial Springs
Pioneers in the industry, we offer industrial compression spring, stainless steel extension spring, seat spring ., industrial inconel springs, vibrating table spring and steel extension springs from India.
Industrial Compression Spring
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Free Length | 100 mm |
| Finish | Passivated |
| Standard | ASTM |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Extension Spring
Product Price: Rs 60 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Hook Type | Extended Hook |
| Surface Finish | Plain |
| Application | Industrial |
| Coil Direction | Left Hand |
| Material | Spring Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Seat Spring .
Product Price: Rs 25 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wire Diameter | 3.5 mm |
| Material | all type of spring steel |
| Free Length | 300 mm |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Load Capacity | Up to 80 kg |
| Country Of Origin | India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Inconel Springs
Product Price: Rs 150 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Material | Inconel |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Free Length | 50 mm |
| Finish | Natural |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vibrating Table Spring
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 1.6 mm |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Free Length | 100 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Extension Springs
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 150 mm |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Application | Automotive |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spiral Torsion Spring
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Material | SS304 |
| Leg Type | Straight |
| Coil Direction | Right Hand |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Garage Door Torsion Springs
Product Price: Rs 20 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wire Diameter | 2 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Leg Type | Straight |
| Outer Diameter | 6 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Industrial Springs
Get Latest Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Material | Stainless Steel |
| Wire Diameter | 2.5 mm |
| Outer Diameter | 30 mm |
| Free Length | 100 mm |
| Finish | Natural |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mechanical Springs .
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Tension |
| Material | Beryllium Copper |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Free Length | 12 mm |
| Application | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carbon Brush Spring
Product Price: Rs 110 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Constant Force |
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Spring Material | SS304 |
| Free Length | 25 mm |
| Plating | Unplated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tension Helical Springs
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 100 mm |
| Wire Diameter | 0.8 mm |
| Material | Music Wire |
| Outer Diameter | 4 mm |
| Surface Finish | Plain |
| Application | Electronics |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Helical Tension Spring
Product Price: Rs 60 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 80 mm |
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Outer Diameter | 7 mm |
| Hook Type | Closed Hook |
| Surface Finish | Zinc Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spiral Torsion Spring
Product Price: Rs 90 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strip Width | 8 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Outer Diameter | 20 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 60 / PieceGet Best Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 60 / PieceGet Best Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Temperature Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Standard | EN |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tension Helical Springs .
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Coil Direction | Right Hand |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spiral Coil Spring
Get Latest Price
Product Details:
| End Type | Closed Ground |
| Finish | Oiled |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Custom Springs .
Get Latest Price
Product Details:
| Application | Electrical, Automotive |
Yes! I am InterestedRequest A Callback