- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Metal Spring
Metal Spring
Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer metal compression springs, stainless steel vibro sifter spring, stainless steel springs, cast iron spring, brass industrial spring and ss drawbar spring.
Metal Compression Springs
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Material | Stainless Steel |
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Free Length | Above 200 mm |
| Finish | Phosphated |
| End Type | Ground Ends |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Vibro Sifter Spring
Product Price: Rs 110 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Compression Spring |
| Material Grade | SS304 |
| Free Length | 150 mm |
| Wire Diameter | 6 mm |
| Outer Diameter | 40 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Springs
Get Latest Price
Product Details:
| Spring Type | Leaf Spring |
| Material Grade | SS202 |
| Wire Diameter | 8 mm |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Free Length | 200 mm |
| End Type | Closed End |
| Finish | Bright |
| Application | Industrial, Automotive |
| Country of Origin | India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cast Iron Spring
Product Price: Rs 120 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Spring Type | Helical |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Load Capacity | Up To 500 kg |
| Free Height | 400 mm |
| Finish | Powder Coated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Brass Industrial Spring
Get Latest Price
Product Details:
| Spring Type | Compression |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Free Length | 30 mm |
| Finish | Natural Brass |
| Application | Aerospace |
| Material Grade | Brass CZ121 |
| End Type | Plain Ends |
| Country Of Origin | Made In India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 70 / PieceGet Best Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback