- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Tension Springs
Tension Springs
Our product range includes a wide range of stainless steel tension spring, steel tension spring, spring steel tension springs, ss tension spring, round tension spring and solar power fence tension spring.
Stainless Steel Tension Spring
Product Price: Rs 20 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 20 mm |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Hook Type | German Hook |
| Surface Finish | Nickel Plated |
| Material | Spring Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Tension Spring
Product Price: Rs 20 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 20 mm |
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outer Diameter | 14 mm |
| Surface Finish | Zinc Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spring Steel Tension Springs
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 100 mm |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Hook Type | Open Hook |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Tension Spring
Product Price: Rs 20 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 100 mm |
| Wire Diameter | 3.5 mm |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Outer Diameter | 14 mm |
| Hook Type | Open Hook |
| Surface Finish | Nickel Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Round Tension Spring
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 30 mm |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Hook Type | Open Hook |
| Application | Automotive |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Power Fence Tension Spring
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 120 mm |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outer Diameter | 18 mm |
| Hook Type | Closed Hook |
| Surface Finish | Plain |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1mm Stainless Steel Tension Spring
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 100 mm |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Outer Diameter | 18 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback