- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Conical Spring
Conical Spring
Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer aluminium conical springs, conical compression spring and ss conical spring.
Aluminium Conical Springs
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garage |
| Type of Spring | Conical Springs |
| Length | 5500 mm |
| Brand | Bhagwati Spring Industries |
| Finish | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Conical Compression Spring
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Small End Diameter | 8 mm |
| Large End Diameter | 35 mm |
| Free Length | 50 mm |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Max Load | 100 kg |
| End Type | Closed Unground |
| Usage | Electrical, Valve, Automotive, General Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Conical Spring
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Small End Diameter | 5 mm |
| Large End Diameter | 50 mm |
| Free Length | 70 mm |
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Max Load | 10 kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Conical Compression Spring
Product Price: Rs 70 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Free Length | 70 mm |
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback